Slujba din noaptea Învierii – indicații și observații

Programul slujbelor în noaptea Învierii și în Duminica Paștilor 2019

Sâmbătă-Duminică 27-28 aprilie

23.30-03.00 Slujba Învierii (Utrenia și Liturghia)

00.30 – distribuirea pâinii care se numește ”Paști” pentru cei care, din motive obiective,                            nu să rămână la slujbă (în capela de afară, în dreapta bisericii)

03.00 – finalul Sfintei Liturghii, distribuirea ”Paștilor ” și binecuvântarea coșurilor
   

                        03.30 – La rugămintea gazdelor noastre, în acest an, masa tradițională de Paști din biserică NU VA MAI AVEA LOC, urmând ca la anul să identificăm un spațiu adecvat

                 03.30– curățenie, dimineața gazdele noastre daneze având slujbă

Observații

Candele în loc de lumânări ! Sunteți rugați să aveți cu dvs. candele (gravlys) atat cu ocazia Prohodului Domnului, cat si de Inviere. În acest fel protejăm biserica de parafina care pătează băncile și podeaua și minimalizăm riscul unor incidente. De asemenea, având candele, puteți să duceți din lumina Paștilor la casele dvs. Pentru cei care nu au reușit să procure candele înainte de slujbă, se vor putea achizitiona de la biserică. Lumânările obișnuite se vor aprinde DOAR în afara bisericii, în spațiul amenajat special, dacă vremea ne permite.

Candelele se aprind greu de la lumânarea Părintelui. Să aveți la îndemână și o lumânare obișnuită cu care să primiți Lumină și cu care să aprindeți apoi candela.

Băncile și spațiile din biserică vor fi reconfigurate. Pentru a încăpea cât mai multă lume. Posibilitățile de a sta în banci sunt limitate, persoanele vârstnice sau bolnavii având prioritate.  

Distribuirea pâinii binecuvântate – Paști. Se va face după Utrenia Învierii, adică în jurul orei 00.30, pentru cei care nu au posibilitatea sa ramână la slujbă până la final și în jurul orei 03.00, la finalul Sfintei Liturghii, pentru ceilalți. Cei care nu pot să rămână până la final sunt bineveniți duminică la Vecernia Învierii, când vor putea primi din nou Paști.

Coșurile cu produse tradiționale. Se aduc spre binecuvântare la finalul slujbei. Cel mai bine să le păstrați în mașina până la momentul oprtun. Posibilitatea de a le depozita în biserică va fi foarte limitată, datorită numărului mare de vizitatori și reconfigurarea băncilor și a spațiilor libere. 

Pomelnice, acatiste. Din cazua numărului mare de persoane va fi probabil greu să aduceți personal pomelnicul sau acatistul la altar. De aceea sunteți rugați să îl lăsați la persoana de la lumânări – pangar (intrarea în biserică), iar înainte de Sfânta Liturghie un voluntar al parohiei va aduce toate pomelnicele în altar pentru a fi citite.

Curtea bisericii NU va fi disponibilă pentru parcare. Vă rugăm să identificați alte soluții, pe străzile adiacente.

Curățenia și decența – cartea noastră de vizită. A păstra un nivel de zgomot rezonabil (în curtea bisericii), a nu consuma băuturi alcoolice sau a păstra curățenia în perimetrul bisericii (în special ambalajele și resturile de țigară) reprezintă elemente esențiale ale modului în care ne prezentăm în fața locuitorilor dn perimetrul bisericii. La slujbă vor asista și danezi și persoane dornice să cunoască mai îndeaproape ethosul românesc. Depinde de noi cu ce impresie se vor întoarce acasă.

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.