Botez – pasul- doi

Pasul 2 – lecții de pregătire pentru Botez și COMPLETAREA cererii online

Înapoi la ceilalți pași

UPDATE – aprilie 2019

Botezul e un eveniment deosebit de important pentru noi creștinii, de aceea e absolut necesară o pregătire corespunzătoare pentru a înțelege amploarea lui. Această pregătire înainte de Botez o vom numi „cateheză pre-baptismală” și ea se desfășoară la biserică.

După completarea cererii (vezi mai jos), veți fi contactați prin email de către slujitorii bisericii pentru a programa cateheza. Ea durează circa 30-40 de minute și are loc duminica. În aceeași duminică în care sosiți pentru cateheză se poate citi și Molitva. Spovedania se face sâmbăta, conform programului afișat pe site.

Înainte de a veni la cateheză vă rugăm să parcurgeți următoarele materiale:

a) O serie de texte din Sfânta Scriptură  – ce se referă la viața creștină și la ce înseamnă a fii creștin .

Click aici pentru a le descarca.

b) un material video, un colaj de aproximativ 15 minute, în care se explică momentele și ritualurile principale din slujba ortodoxă a Botezului.

Click aici.


Și iată a sosit și momentul să aflați link-ul către CEREREA ONLINE ! După completarea cererii vă rugăm să așteptați confirmarea datei Botezului. Apoi veți fi rugați să programați și vizita dvs. la biserica pentru cateheze.


 

Vă așteptăm cu drag!

 ►Înapoi la ceilalți pași

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.