Noaptea Învierii 2020

Stimați credincioși,

Din nefericire, anul acesta nu vom putea sărbători Învierea Domnului așa cum suntem obișnuiți.

Chiar dacă locașul de cult e închis temporar, voluntarii noștri au pregătit dinainte (respectând toate măsurile ce se impun), ÎN CURTEA BISERICII, pentru fiecare dintre dvs.  câte un pachet ce conține pâine binecuvântată (numită și „Paști”), o candelă cu lumina pascală și un cuvânt  de încurajare scris de Ierarhul nostru, PS Macarie.

                           

Însă pentru a respecta reglementările autorităților și a putea să gestionăm fluxul de mașini sau credincioși care vin pe jos la biserică în noaptea Paștilor, e OBLIGATORIU să ne anunțați intenția dvs. de a veni, PROGRAMÂNDU-VĂ folosind link-ul de mai jos. Dacă procesul vi se pare dificil, alternativa e să ne contactați la numerele de telefon afișate mai sus.

https://forms.gle/wJtghP8JbtK7QBHN9

Veți primi apoi o confirmare scrisă pe email (verificați și secțiunea SPAM) și vi se va comunica ora exactă la care să fiți în curtea bisericii pentru a primi „Paști” și lumină.

Respectând indicațiile primite din partea noastră în emailul de confirmare și fiind punctuali, nu e nevoie să coborâți din mașină, iar dacă veniți pe jos, nu vom depăși numărul maxim de persoane admise la o adunare publică. 

Vă rugăm așadar să nu veniți fără programare, pentru a nu pune în pericol buna desfășurare a lucrurilor.

Fiecare mașină (pieton sau ciclist) are la dispoziție doar 2-3 minute în curtea bisericii, de aceea, din nefericire, de această dată NU există timp pentru aprinderea de lumânări, binecuvântarea coșurilor, etc.

Însă, dacă doriți, pregățiți un pomelnic sau acatist cu numele celor dragi (vii și adormiți) și preoții slujiori îl vor pomeni apoi pe toată durata sărbătorilor pascale.

Dacă există întrebări sau nedumeriri, vă stăm cu drag la dispoziție. Apreciem foarte mult dacă vă programați până cel târziu joi, 16 aprilie 2020, pentru a ști câte pachete să pregătim.

De asemenea, înainte de a pleca de acasă, verificați vă rugăm site-ul parohiei. Dacă apar noi directive din partea autorităților, e posibil să se schimbe planurile.

Sunteți bineveniți!

Preoții slujitori ai Parohiei Ortodoxe Române din Copenhaga

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.